Gratis App til Android tablets / mobil
Annonceinformation
top
opskrifter
Madopskrifter Drinksopskrifter Madplaner Leksikon Madvideo Forum Artikler Forside
Søg i 12.068 opskrifter fra 18.575 medlemmer
i
søg
søg
 

Mango lavendel rawfood kage

30 + frysetid
Tidforbrug ialt :
150kr.
Pris :
INGREDIENSER
til 8
Kagebund:
100g mandelmel (fint blendede mandler)
12 dadler uden sten (lægges i blød natten inden)medmindre de er friske.
2 spsk. kokosolie
30g tørrede morbær
1 tsk vaniljepulver

Creme:
400g cashewnødder(lægges i blød natten inden)
1 dl agavenectar
½ dl friskpresset citronsaft
4 spsk kokosolie
1 tsk kakaosmør

Glasur:
½ mango i tern
30 g tørrede mango (lægges i blød natten inden)
1 moden banan
1 spsk kokosolie
2 tsk HUSK
½ tsk vaniljepulver
evt. en knivspids Gurkemeje for farvens skyld.

Pynt:
Lavendler
FREMGANGSMÅDE
Kør mandlerne til mel i en foodprocessor, eller køb det færdigt. Tilsæt herefter de udblødte dadler, kokosolie og vaniljepulver i og lad foodprocessoren køre til det er en ensartet masse. Tag en springform og dæk den med madfilm. Hæld massen i springform og tryk det helt ud til kanten med en dejskraber. Læg den i fryseren.

Lav nu cremen ved at blande cashewnødder, agavenektar, citronsaft, vaniljepulver, kokosolie og kakaosmør i foodprocessoren og lad den male cashewnødderne helt fine, til den bliver en helt ensartet masse. Tag springformen ud af fryseren og fordel massen i formen med en dejskraber. Laget skal være fordelt helt jævnt. Læg formen i fryseren endnu engang.

Lav nu glasuren ved at blende/køre mango, udblødt tørret mango, banan, kokosolie, HUSK, vaniljepulver og evt. gurkemeje i foodprocessoren . Tag springformen ud og smør det på kagen helt jævnt. Sæt kagen i fryseren en time eller mere, men så skal den dog stå og tø lidt inden servering. Fjern madfilmen lige, når den tages ud af fryseren og stil den på et flot fad til optøning, hvis det behøves.

SERVERING
Drys med lavendelblomster inden servering.
Vind en tablet

Mango lavendel rawfood kage
Mango lavendel rawfood kage
kok
Log ind for at gemme opskrift
Bookmark and Share
Print opskrift

Se også opskrift


fryseegnet
Fryseegnet
Ja

kalender
Dato
Tanja Stryhn
statistik
Statistik
Vist 2250, print 27, 1

Giv opskriften din karakter
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Indsend rettelser til opskriften Klik her
Indsend billeder til opskriften Klik her

Medlemmers Kommentarer






Log ind øverst til højre eller opret dig som bruger gratis for at skrive en kommentar

Denne gode opskrift på Mango lavendel rawfood kage med billede i kategorien Rawfood opskrifter, er tilføjet af et medlem, hvis du har forslag til opskrift på Mango lavendel rawfood kage kan du skrive til medlemmet. Alle opskrifter bruges på eget ansvar.
Opskrift tags : rawfoodkage - rawfood - rawfoodcake

 

Bliv inspireret

Tid siden en brugers sidste print: 00:04:00
hue
medlem top Vip medlem
Brugernavn
Kodeord
medlem bund
medlem bund
Nyhedsbrev
Får nyheder om konkurrencer, nye tiltag, temaer m.m. ca. 1 gang pr md.

Afmeld
medlem bund


Nyhedsbrev

Hvilken dagligvarebutik handler du mest i?

Henter resultat. Vent venligst...

medlem bund

Content top
top tagcloud
Populære søgninger: Smoothie     Sushi     Brunch     Kage     Fondue     Pølsehorn     Pizza     Chokoladekage     Pandekager     Lagkage     Flæskesteg     Boller     Frugtsalat     Chili con carne     Medlemmernes kategorier     Tilbudsaviser     Smørrebrød     Menu forslag     Brugerliste     Risotto     Grillopskrifter     Æbleskiver     Chokolademousse     Hurtig aftensmad     
Content top
Opskrifter
© Copyright © 1999 Propelcom Maduniverset's politik om personlige oplysninger & opskrifter
Opskrifter til inspiration hurtigt og nemt - Maduniverset.dk kogebogen på nettet
Optimeret til 1024 * 768 version: 5.0


Rss feed  Sitemap Twitter følg os  Maduniverset på f
Skønhedsuniverset.dk | Sodavandspriser.dk | Spishos.dk | Alleopskrifter.dk | Indbydelsen.dk Madopskrifter.biz | Ignesco.dk