Sukker, druesukker og vand (eller maltitol alene) kommes i en 2 liters gryde (rør i sukkermassen til al sukkeret er vådt). Varm op på næsten fuldt blus uden omrøring til sukkermasen er 130 grader varm (eller maltitolmassen er 150 grader varm).
Mens massen varmes op piskes æggehviderne stive i en anden skål. Gelatineopløsning laves ved at vandet bringes i kog, tages af og galetinen piskes i. Citronsyren opløses i det varme vand. Når temperaturen er nået tages gryden af varmen, og når massen er under 100 grader tilsættes under grundig omrøring den varme galtineopløsning og dernæst citronopløsningen.
Lad det afkøle i 2 minutter. Hæld nu den varme blading ganske langsomt i æggehvidemassen, mens der stadig piskes gundigt med en elpisker i æggehviderne. Jo lægere piskning, jo luftigere masse. Når al massen er tilsat og pisket godt, iblades ønsket smag og farve. Del evt. portionen i 2 og kom forskellig smag og farve i hver portion. Hæld massen op i en ophælderpose og sprøjt den ud på bagepapir eller teflonvæv i toppe, figurer, krumme bananer eller bogstaver. Massen kan også hældes op i en flad bradepande foret med bagepapir og skæres i tern med en skarp kniv, når den er afkølet.
Efter kort tids tørring er massen fast klistrer ikke. Man kan evt. vende stykkerne i druesukker tilsat en anelse knust citronsyre eller man kan dyppe dem i smeltet chokolade.
Gryden stilles i blød i koldt vand, og kan derefter nemt rengøres.