Gratis App til Android tablets / mobil
Annonceinformation
top
opskrifter
Madopskrifter Drinksopskrifter Madplaner Leksikon Madvideo Forum Artikler Forside
Søg i 12.068 opskrifter fra 18.575 medlemmer
i
søg
søg
 

Diddlkagemand af vandbakkelse.

INGREDIENSER
til nok til 8 personer

Vandbakkelsesdej:
3 dl. vand
130 g. margarine
150 g. mel
4 æg
lidt salt

Hertil slik og glasur til pynt samt lakridssnørrebånd til hår.



FREMGANGSMÅDE
Vand og margarine varmes op. Herefter tilsættes melet af en omgang under kraftig omrøring, hvorefter det hele sættes til afkølling.
Nu piskes æggene i et efter et, hvor der piskes i et minuts tid efter hvert. Det hele skal blive en tyk cremet masse, og den smøres ud på en plade som en kagemand/kone i et ½ cm tyndt lag.
Dejen bages i ca. 20 - 30 minutter ved 200 grader, og tages ud når kagemanden er gyldenbrun. Vær opmærksom på at en for tidlig udtaget vandbakkelse falder sammen så man kan lave nogle testboller ved siden af så selve kagemanden først kommer ud til rette tid.
Den afkølede kagemand pyntes med glasur og slik hvorefter den serveres.

Vind en tablet

Diddlkagemand af vandbakkelse.
kok
Diddlkagemand af vandbakkelse.
8.12 / 10
77 stemmer
Log ind for at gemme opskrift
Bookmark and Share
Print opskrift

Se også opskrift

statistik
Statistik
Vist 46758, print 1737, 13
Dagens opskrift:
Senest fra medlem:

Giv opskriften din karakter
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Indsend rettelser til opskriften Klik her
Indsend billeder til opskriften Klik her

Medlemmers Kommentarer

Joen
07.02.2009, 15:06
Jeg synes idéen er god med vandbakkelse dej. Men der kunne godt justeres lidt på den opskrift. Jeg fik ingen cremet massé efter den vejledning. Men jeg fandt ud af (der det endelig lykkes) at jeg bedre kan lide den originale kagemand. Men den blev ok

Jeanette
07.10.2008, 13:23
Super lækker opskrift, jeg bruger den altid når jeg laver fødselsdags kagekone/mandog har delt ud af opskriften fordi alle kan lide den og folk spørger efter den ;)

jens peter
07.03.2008, 10:16
altså altså der er ingen grund til at tro den med test bollerne for både gud og hver mand ved at OVNDØREN SKAL VÆRE LUKKET UNDER HELE FORLØBET og HUSK DET NU IKKE ÅBNE OVNDØREN før dejen er blevet helt gylden og brug ikke varmluft og sluk varmen inden døren åbnes og stadig trøst jer lidt over ikke alle de nye ovne egner sig til vandbakkelser

Towanda
22.05.2007, 16:43
Tak for ros, og ja glem det der med testbollerne! Det var vist noget vrøvl. Lad bare være med at åbne ovnlugen, før tiden er gået.

Pernille
24.02.2007, 12:34
Pinligt!! Testboller

Pernille
24.02.2007, 09:18
Jeg forstår ikke det med tebollerne, i alle de opskrifter, jeg har kigget, skal de jo have meget kortere tid...

ulla
22.06.2006, 19:59
god tak for en fantaskisk opskrift

Anja
22.06.2006, 19:59
nemt og smager utrolig godt






Log ind øverst til højre eller opret dig som bruger gratis for at skrive en kommentar

Denne gode opskrift på Diddlkagemand af vandbakkelse. med billede i kategorien Bagværk opskrifter, er tilføjet af et medlem, hvis du har forslag til opskrift på Diddlkagemand af vandbakkelse. kan du skrive til medlemmet. Alle opskrifter bruges på eget ansvar.
Opskrift tags : - -

 

Bliv inspireret

Tid siden en brugers sidste print: 00:01:06
hue
medlem top Vip medlem
Brugernavn
Kodeord
medlem bund
medlem bund
Nyhedsbrev
Får nyheder om konkurrencer, nye tiltag, temaer m.m. ca. 1 gang pr md.

Afmeld
medlem bund


Nyhedsbrev

Hvilken dagligvarebutik handler du mest i?

Henter resultat. Vent venligst...

medlem bund

Content top
top tagcloud
Populære søgninger: Smoothie     Sushi     Brunch     Kage     Fondue     Pølsehorn     Pizza     Chokoladekage     Pandekager     Lagkage     Flæskesteg     Boller     Frugtsalat     Chili con carne     Medlemmernes kategorier     Tilbudsaviser     Smørrebrød     Menu forslag     Brugerliste     Risotto     Grillopskrifter     Æbleskiver     Chokolademousse     Hurtig aftensmad     
Content top
Opskrifter
© Copyright © 1999 Propelcom Maduniverset's politik om personlige oplysninger & opskrifter
Opskrifter til inspiration hurtigt og nemt - Maduniverset.dk kogebogen på nettet
Optimeret til 1024 * 768 version: 5.0


Rss feed  Sitemap Twitter følg os  Maduniverset på f
Skønhedsuniverset.dk | Sodavandspriser.dk | Spishos.dk | Alleopskrifter.dk | Indbydelsen.dk Madopskrifter.biz | Ignesco.dk