Gratis App til Android tablets / mobil
Annonceinformation
top
opskrifter
Madopskrifter Drinksopskrifter Madplaner Leksikon Madvideo Forum Artikler Forside
Søg i 12.068 opskrifter fra 18.575 medlemmer
i
søg
søg
 
INGREDIENSER
? pers/stk.
Ingredienser:
ca 1.5 kg hvedemel
250g sigtemel
1 pakke gær
vand
1/4 dl majsolie
1 dl yoghurt
salt (1/2 -1 tsk) øger melets bageevne
1 sammen pisket æg
sesamfrø
nigellafrø
FREMGANGSMÅDE
Fremgangsmåde:
En af mine gode veninder sagde engang at hvis man skal bage er det bedst at gøre det uden en opskrift da der oftes er for meget gær i forhold til melet. Derfor er mængderne ikke helt så præcise som i de andre opskrifter jeg har skrevet.
Tag en passende mængde lunken vand og opløs gæen heri. Tilsæt yoghurten og olien. Bland de tørre ingredienserog tilsæt dem til væskeblandingen. Hvis der er for lidt vand så tilsæt så meget at man får en blød dej og lad den hæve tildækket et lunt sted.
Når dejen har fået lo at hæve 2-3 timer tages den frem og deles i to dele. Dejklumperne rulles ud en efter en til den størrelse din bradepande har. Dne lægges i bradepanden og pensles med sammenpisket æg og drysses med sesamfrø eller nigellafrø og sættes i midten af en forvarmet ovn. Når brødet er blevet gyldent brunt på overfladen tjekkes lige om bunden er bagt ved at løfte brødet op. Hvis det ser fint ud tages det ud og pensles med smeltet smør og skæres i passende firkanter. Den anden portion dej behandles på samme måde.

Vind en tablet

kok
Hurtige naan-brød
6.14 / 10
14 stemmer
Log ind for at gemme opskrift
Bookmark and Share
Print opskrift

Flere lækre opskrifter

kalender
Dato
muniza
statistik
Statistik
Vist 34528, print 431, 13
Dagens opskrift:
Senest fra medlem:

Giv opskriften din karakter
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Indsend rettelser til opskriften Klik her
Indsend billeder til opskriften Klik her

Medlemmers Kommentarer

muniza
21.09.2008, 21:28
Hej Momsemor. Det er vist helt rigtigt at jeg har glemt at skrive ovntemperatur på, men jeg plejer at lave dem ved 220 grader i en varm ovn. Mht sukker så tror jeg at det er en smagssag, men jeg har i hvert fald ikke lært at der skal sukker i. I Pakistan pensler de fleste smør på efter at brødene har været i ovnen, men hvis du synes det smager bedst på den anden måde er det jo også fint. I virkeligheden skal man nok tilpasse dem til sine egen smagsløg og de kan variere afhængig af hvilken del af det pakistans/indiske køkken man er til. Tak for kommentaren mht temperaturen ;)

Momsemor
26.05.2008, 15:58
Der mangler lige en ovntemperatur, og så skal der noget sukker i brødene, for at de smager som de rigtige.
Desuden skal de pensles med de smeltede smør INDEN de går i ovnen.






Log ind øverst til højre eller opret dig som bruger gratis for at skrive en kommentar

Denne gode opskrift på Hurtige naan-brød i kategorien Bagværk opskrifter, er tilføjet af et medlem, hvis du har forslag til opskrift på Hurtige naan-brød kan du skrive til medlemmet. Alle opskrifter bruges på eget ansvar.
Opskrift tags : - -

 

Bliv inspireret

00:00:53 siden en bruger har printet en lækker opskrift
hue
medlem top Vip medlem
Brugernavn
Kodeord
medlem bund
medlem bund
Nyhedsbrev
Får nyheder om konkurrencer, nye tiltag, temaer m.m. ca. 1 gang pr md.

Afmeld
medlem bund


Nyhedsbrev

Hvilken dagligvarebutik handler du mest i?

Henter resultat. Vent venligst...

medlem bund

Content top
top tagcloud
Populære søgninger: Smoothie     Sushi     Brunch     Kage     Fondue     Pølsehorn     Pizza     Chokoladekage     Pandekager     Lagkage     Flæskesteg     Boller     Frugtsalat     Chili con carne     Medlemmernes kategorier     Tilbudsaviser     Smørrebrød     Menu forslag     Brugerliste     Risotto     Grillopskrifter     Æbleskiver     Chokolademousse     Hurtig aftensmad     
Content top
Opskrifter
© Copyright © 1999 Propelcom Maduniverset's politik om personlige oplysninger & opskrifter
Opskrifter til inspiration hurtigt og nemt - Maduniverset.dk kogebogen på nettet
Optimeret til 1024 * 768 version: 5.0


Rss feed  Sitemap Twitter følg os  Maduniverset på f
Skønhedsuniverset.dk | Sodavandspriser.dk | Spishos.dk | Alleopskrifter.dk | Indbydelsen.dk Madopskrifter.biz | Ignesco.dk