Coulotten renses og senerne skæres fra.
Ridses ovenpå kødet.
Hvidløget pilles og deles i 2. Stik en lomme (hul) i kødet 2 steder, hvor hvidløget kommes i. Herefter drysses salt, peber og paprika på.
Put stegetermometer i enden af kødet i centrum, der hvor kødet er breddest.
Sættes herefter på en rist i en lille bradepande med lidt vand i bunden, og stilles midt i ovnen på varmluft/almindelig på 180 grader i ca. 40-50 min. til stegetermometert viser 58 grader.
Når stegen er færdig, tages den ud og pakkes let ind i staniol, og hviler i ca. 15 min. til termometeret viser 60-62 grader.
Skæres herefter ud på følgende måde:
Skær fra den ene ende af, så "trådene" i
Kødet er marmoreret i skiverne, når der skæres ud, ellers bliver kødet sejt at spise. Når ca. halvdelen er skåret ud, bliver skiverne anderledes at se på - "Trådene" bliver lange, og så vendes stegen og skæres fra en anden vinkel, så skiverne igen er marmoreret i kødet.
Hasselbach kartofler:
Kartoflerne skrælles og ridses i toppen ca. 1/3 del ned i dybde.
Stilles i en passende bradepande eller ildfast fad, der er smurt m. olie.
Pensles herefter med lidt olie og drysses med salt, peber og basillikum eller provancekrydderi.
Sættes i bunden af ovnen i ca. 45 min. Stik evt. m. en stegenål for at se om kartoflerne er færdige.
Beanaisesovs:
Laves som der står på Knorr pakken, dog kan man undlade fedtstoffet ved at shake pulveret sammen med mælken inden det hældes direkte i gryden. Der skal bruges en anelse mindre mælk end angivet på pakken.
Husk at røre i sovsen hele tiden, da den let brænder på, når der ikke er fedtstof i.
Serveres med hvidløgsflutes - færdige eller efter den opskrift jeg har stående her på siden + salat eller grøntsager efter behag.
Dejlig mad, når man har gæster eller blot skal hygge sig.
26.05.2013, 12:27