Amerikansk bananbrød (sund version)

Sådan laver du opskriften Amerikansk bananbrød (sund version)

Amerikansk bananbrød (sund version)
Kvalitetssikret af:
Thor (Admin)
Opskrift dato:
31 Mar 2011
TID:
15+ovntid
Opskrift glæde: (128 pers.)

Del gerne opskriften

Antal:
1
stk.
Undgå skærm slukker

Ingredienser

0.5 dl. Olie
100 g. sukker.
2 æg.
350 g moset banan.
150 g havregryn.
150 g hvede mel.
1 tsk. natron
1 tsk. bagepulver.
0.5 tsk. salt
2 tsk. vanillesukker
0.5 dl. mælk

Fremgangsmåde

1.
Pisk æg og sukker skummende og pisk derefter mælk og olie i. Mos bananerne og rør mosen i æggeblandingen. Bland de tørre ingredienser sammen og rør dem i
2.
bananblandingen.
3.
Hæld dejen i et ovnfast fad eller en brødform beklædt med bagepapir.
4.
Bag bananbrødet ca. 50-60 min midt i ovnen ved 175 grader og stik i det efter 50 min. for at se, om det er bagt. Det skal ikke være bagt for meget. Dæk det evt. med sølvpapir, hvis det er ved at blive for mørkt.
PRINT / PDF
Modtag dagens opskrift




Log ind for at gemme private noter til opskriften

Log ind

Kommentarer til opskrift Amerikansk bananbrød (sund version) (0)


Hvordan kan du lide opskriften?





Amerikansk bananbrød (sund version) opskrift - Forberedelse og præsentation

Om Maduniversets opskrifter

Denne opskrift er en del af Maduniversets store samling, som siden 1999 har været samlingspunkt for danskernes madglæde. Vores univers er unikt, fordi det spænder hele vejen fra de nyeste trendy retter og moderne madtrends til vores historiske arkiv af glemte egnsretter og familietraditioner, der er gået i arv gennem generationer. Vi hylder mangfoldigheden i det danske køkken. Derfor finder du her både de nyeste hits fra de sociale medier og de helt autentiske opskrifter, som vores brugere har delt direkte fra deres egne køkkener gennem årtier. Det betyder, at vi bevarer opskrifter, som du ikke finder andre steder – uanset om det er en "viral" nyhed eller mormors hemmelige opskrift. For os er smagen, historien og fællesskabet det vigtigste – uanset om opskriften er fra i går eller fra 1999. Har du prøvet opskriften? Del gerne din oplevelse eller dine egne tips i kommentarfeltet!