Brød bayas y el chocolate
Sådan laver du opskriften Brød bayas y el chocolate

Camilla
Thor (Admin)
15 Nov 2010
5-10 + 2 - 2:30

Ingredienser
Fremgangsmåde
1.gæren udrøres i det lunede vand eller mælk (30 grader )
2.salt,sukker og margarine og 3/4 af melet tilsættes, og dejen æltes godt sammen. Det er vigtigt at dejen æltes længere tid end af en dej af hvedemel med normalt proteinindhold. Det sikrer at meletshøje proteinindhold udnyttes optimalt.
3. Yderligere mel tilsættes til dejen slipper af hænder og fad.
4.Dejen hæver tildækket ca.30 min ved stuetempeartur.
5. Luften slåes ud af dejen og formes 2 brød.
6. Brødene efterhæver tildækket ca. 45 min. ved stutempratur.
7. Brødene ridses og pensles med mælk, hvorefter de bages i en forvarmet ovn ved 220 grader i ca. 30 min.I en varmluftovn 210 grader.
skær to skiver brød, læg dem halvt ovenpå hinanden. Læg nogle bær i en lille cirkel med ca 5 bær. hak noget mørk chokolade og drys det i midten af cirklen. lav så en stor cirkel marmelade stadig på brødet uden om bærne.
Kommentarer til opskrift Brød bayas y el chocolate (0)
Hvordan kan du lide opskriften?

Om Maduniversets opskrifter
Denne opskrift er en del af Maduniversets store samling, som siden 1999 har været samlingspunkt for danskernes madglæde. Vores univers er unikt, fordi det spænder hele vejen fra de nyeste trendy retter og moderne madtrends til vores historiske arkiv af glemte egnsretter og familietraditioner, der er gået i arv gennem generationer. Vi hylder mangfoldigheden i det danske køkken. Derfor finder du her både de nyeste hits fra de sociale medier og de helt autentiske opskrifter, som vores brugere har delt direkte fra deres egne køkkener gennem årtier. Det betyder, at vi bevarer opskrifter, som du ikke finder andre steder – uanset om det er en "viral" nyhed eller mormors hemmelige opskrift. For os er smagen, historien og fællesskabet det vigtigste – uanset om opskriften er fra i går eller fra 1999. Har du prøvet opskriften? Del gerne din oplevelse eller dine egne tips i kommentarfeltet!