Camarones a la diabla
Sådan laver du opskriften Camarones a la diabla

Henrik Olsen
Thor (Admin)
06 Dec 2011
30

Ingredienser
Fremgangsmåde
Kog alle tørret chili i en gryde i 10 min. tag dem op dræn og lad dem køle, rist serrano over gasblus eller grill til hver chile er ca. 50 % sorte, når de er kolde nok blend det sammen med de kogte tørret chile, chipotle og tomatpure.
Si saucen og sæt til side.
Kog vand i en gryde med ½ lille løg
Når vandet koger tilsæt rejer kog i 2 min. fjern rejer og sæt til side. Bruger du færdige rejer spring dette over.
Hak 6 fed hvidløg og ½ løg, sauter i smør eller svinefedt til de er klare, tilsæt spidskommen og lime juice.
Tilsæt rejer, kog langsomt og når rejerne er lyserøde, tilsæt saucen og salt efter smag, med færdig rejer tilsæt dem og sauce og giv et opkog til det er varmt.
Del avocado fjern stenen skær i skiver uden at skære igennem skallen skrab det ud med en ske.
Kommentarer til opskrift Camarones a la diabla (0)
Hvordan kan du lide opskriften?

Om Maduniversets opskrifter
Denne opskrift er en del af Maduniversets store samling, som siden 1999 har været samlingspunkt for danskernes madglæde. Vores univers er unikt, fordi det spænder hele vejen fra de nyeste trendy retter og moderne madtrends til vores historiske arkiv af glemte egnsretter og familietraditioner, der er gået i arv gennem generationer. Vi hylder mangfoldigheden i det danske køkken. Derfor finder du her både de nyeste hits fra de sociale medier og de helt autentiske opskrifter, som vores brugere har delt direkte fra deres egne køkkener gennem årtier. Det betyder, at vi bevarer opskrifter, som du ikke finder andre steder – uanset om det er en "viral" nyhed eller mormors hemmelige opskrift. For os er smagen, historien og fællesskabet det vigtigste – uanset om opskriften er fra i går eller fra 1999. Har du prøvet opskriften? Del gerne din oplevelse eller dine egne tips i kommentarfeltet!