Frugtpizza med kakaobund
Sådan laver du opskriften Frugtpizza med kakaobund

Linda
Thor (Admin)
04 Jun 2006
1½ time

Ingredienser
Fremgangsmåde
Smuldr gæren og rør den ud i lidt af det lunkne vand, til den er opløst. Tilsæt resten af vandet, salt, olie, og rør kakao og hvedemel i, indtil dejen er så fast, at den kan æltes med hænderne. Ælt dejen glat og smidig. Lad dejen hæve ved stuetemperatur ca. 1 time.
Ælt dejen igennem igen. Tænd ovnen på 225 ºC. Del dejen i to dele. Rul dem tyndt ud i cirkler og læg dem på bagepapir på bageplade.
Skræl bananerne, skær dem i skiver og vend dem i citronsaft. Skyl og pil jordbærrene og del dem i halve og de største i kvarte. Fordel frugten på pizzabundene og drys med sukker.
Bag pizzaen ca. 25 min., til den er gennembagt og sprød i kanterne. Afkøl på bagerist og spis frugtpizzaen friskbagt.
Kommentarer til opskrift Frugtpizza med kakaobund (0)
Hvordan kan du lide opskriften?

Om Maduniversets opskrifter
Denne opskrift er en del af Maduniversets store samling, som siden 1999 har været samlingspunkt for danskernes madglæde. Vores univers er unikt, fordi det spænder hele vejen fra de nyeste trendy retter og moderne madtrends til vores historiske arkiv af glemte egnsretter og familietraditioner, der er gået i arv gennem generationer. Vi hylder mangfoldigheden i det danske køkken. Derfor finder du her både de nyeste hits fra de sociale medier og de helt autentiske opskrifter, som vores brugere har delt direkte fra deres egne køkkener gennem årtier. Det betyder, at vi bevarer opskrifter, som du ikke finder andre steder – uanset om det er en "viral" nyhed eller mormors hemmelige opskrift. For os er smagen, historien og fællesskabet det vigtigste – uanset om opskriften er fra i går eller fra 1999. Har du prøvet opskriften? Del gerne din oplevelse eller dine egne tips i kommentarfeltet!