Grillede blåmuslinger med aïoli

Sådan laver du opskriften Grillede blåmuslinger med aïoli

Grillede blåmuslinger med aïoli
Kvalitetssikret af:
Thor (Admin)
Opskrift dato:
18 Nov 2002
Opskrift glæde: (128 pers.)

Del gerne opskriften

Undgå skærm slukker

Ingredienser

32 store blåmuslinger
Aïoli:
1 æggeblomme
0.5 tsk. salt
1 tsk. hvidvinseddike
2 fed hvidløg
1 tsk. dijon-sennep
1 dl olivenolie

Fremgangsmåde

Aïoli:
1.
Rør æggeblomme, salt, eddike, presset hvidløg og sennep sammen i en skål. Tilsæt olien under kraftig piskning, i begyndelsen dråbvis, siden i en tynd stråle. Pisk indtil en tyk mayonnaise.
2.
Børst og skrab muslingerne rene i rindende koldt vand,. Kassér de muslinger, der ikke er helt lukkede. Skyl muslingerne grundigt i koldt vand. Åbn muslingerne og kom en spsk. aioli i hver muslingeskal. Grill muslingerne, indtil aïoli´en smelter, og server straks.
PRINT / PDF
Modtag dagens opskrift




Log ind for at gemme private noter til opskriften

Log ind

Kommentarer til opskrift Grillede blåmuslinger med aïoli (0)


Hvordan kan du lide opskriften?





Grillede blåmuslinger med aïoli opskrift - Forberedelse og præsentation

Om Maduniversets opskrifter

Denne opskrift er en del af Maduniversets store samling, som siden 1999 har været samlingspunkt for danskernes madglæde. Vores univers er unikt, fordi det spænder hele vejen fra de nyeste trendy retter og moderne madtrends til vores historiske arkiv af glemte egnsretter og familietraditioner, der er gået i arv gennem generationer. Vi hylder mangfoldigheden i det danske køkken. Derfor finder du her både de nyeste hits fra de sociale medier og de helt autentiske opskrifter, som vores brugere har delt direkte fra deres egne køkkener gennem årtier. Det betyder, at vi bevarer opskrifter, som du ikke finder andre steder – uanset om det er en "viral" nyhed eller mormors hemmelige opskrift. For os er smagen, historien og fællesskabet det vigtigste – uanset om opskriften er fra i går eller fra 1999. Har du prøvet opskriften? Del gerne din oplevelse eller dine egne tips i kommentarfeltet!