Italienske fuldkornsboller med durum
Lækre fuldkornsboller til en sandwich med italiensk skinke og ost eller bare til kaffen.

Tanja T. Stryhn Nørregaard
Thor (Admin)
23 Apr 2013
15 + koldhævning og bagning
30kr.

Ingredienser
Fremgangsmåde
Gæren røres ud i lunken vand og olie og salt tilsættes. fuldkornsmelet tilsættes langsomt under omrøring fx i røremaskine med dejkroge. Derefter tilsættes durummelet lidt ad gangen til dejen er til at ælte i hånden. Ælt dejen og form aflange boller der lægges på en bageplade med bagepapir. Skær en ridse på langs i bollerne og dæk pladen med husholdningsfilm. Stil pladen i køleskabet natten over. Eller dæk pladen til med et fugtigt viskestykke og lad dem hæve 2 timer på køkkenbordet.
Tænd ovnen på 210 grader og pensel bollerne med sammenpiskes æg, der er tempereret og drys hver bolle med lidt durummel igennem en sigte. De skal først pensles og drysses lige inden, de skal ind i ovnen. Bag bollerne i ca. 18 min.
Kommentarer til opskrift Italienske fuldkornsboller med durum (0)
Hvordan kan du lide opskriften?

Om Maduniversets opskrifter
Denne opskrift er en del af Maduniversets store samling, som siden 1999 har været samlingspunkt for danskernes madglæde. Vores univers er unikt, fordi det spænder hele vejen fra de nyeste trendy retter og moderne madtrends til vores historiske arkiv af glemte egnsretter og familietraditioner, der er gået i arv gennem generationer. Vi hylder mangfoldigheden i det danske køkken. Derfor finder du her både de nyeste hits fra de sociale medier og de helt autentiske opskrifter, som vores brugere har delt direkte fra deres egne køkkener gennem årtier. Det betyder, at vi bevarer opskrifter, som du ikke finder andre steder – uanset om det er en "viral" nyhed eller mormors hemmelige opskrift. For os er smagen, historien og fællesskabet det vigtigste – uanset om opskriften er fra i går eller fra 1999. Har du prøvet opskriften? Del gerne din oplevelse eller dine egne tips i kommentarfeltet!