kanelsnegle med farvet glasur

Sådan laver du opskriften kanelsnegle med farvet glasur

kanelsnegle med farvet glasur opskrift - Lækker hjemmelavet ret
Opskrift af:
jeanette wagner
Kvalitetssikret af:
Thor (Admin)
Opskrift dato:
24 Jan 2005
TID:
60
Opskrift glæde: (128 pers.)

Del gerne opskriften

Undgå skærm slukker

Ingredienser

50 g gær
2 dl. mælk
50 g sukker
100 g smør
375 g mel
fyld
100 gsmør
100 g sukker
1 tsk. kanel

Fremgangsmåde

1.
smelt smør i en gryde.tilsæt mælk.når det er håndvarm tilsættes gæren..det hele hældes op i en skål med melet. og æltes til en dej der skal hæve i 20min..
2.
dejen rulles ud på bordet.fyldet smøres på.dejen rulles sammen og skæres i skiver og lægges på et bagepapir.de efterhæver i ca.20min..bages på10-15 min.190g-når de bliver kolde kan man pynte dem med glasur.gerne i forskellige farver..
PRINT / PDF
Modtag dagens opskrift




Log ind for at gemme private noter til opskriften

Log ind

Kommentarer til opskrift kanelsnegle med farvet glasur (0)


Hvordan kan du lide opskriften?





kanelsnegle med farvet glasur opskrift - Forberedelse og præsentation

Om Maduniversets opskrifter

Denne opskrift er en del af Maduniversets store samling, som siden 1999 har været samlingspunkt for danskernes madglæde. Vores univers er unikt, fordi det spænder hele vejen fra de nyeste trendy retter og moderne madtrends til vores historiske arkiv af glemte egnsretter og familietraditioner, der er gået i arv gennem generationer. Vi hylder mangfoldigheden i det danske køkken. Derfor finder du her både de nyeste hits fra de sociale medier og de helt autentiske opskrifter, som vores brugere har delt direkte fra deres egne køkkener gennem årtier. Det betyder, at vi bevarer opskrifter, som du ikke finder andre steder – uanset om det er en "viral" nyhed eller mormors hemmelige opskrift. For os er smagen, historien og fællesskabet det vigtigste – uanset om opskriften er fra i går eller fra 1999. Har du prøvet opskriften? Del gerne din oplevelse eller dine egne tips i kommentarfeltet!