Kogt okse - & kalvekød som i toscana

Sådan laver du opskriften Kogt okse - & kalvekød som i toscana

Kogt okse - & kalvekød som i toscana
Opskrift af:
nokia666
Kvalitetssikret af:
Thor (Admin)
Opskrift dato:
24 Sep 2003
Opskrift glæde: (128 pers.)

Del gerne opskriften

Antal:
4
personer
Undgå skærm slukker

Ingredienser

ca 2 kg okse- & kalvekød bestående af
kalvebov
oksetværreb
ben fra oksehøjreb
en marvpibe/ - knogle
4 løg
12 stk nelliker
8 gulerødder
4 stængler blegselleri
4 porre
2 fed hvidløg
3 laurbærblade
10 sorte peberkorn
1 stort bundt bredbladet persille
4 skiver brød
2 skalotteløg
salt & peber
stærk sennep

Fremgangsmåde

1.
Denne ret kræver en stor 10 L suppegryde.
2.
I denne bringes 6-7 L vand i kog & kødet - undtagen marvpiben - kommes i vandet. Når vandet atter koger, tilsættes lidt groft køkkensalt. Lad kødet småkoge i gryden i 1 time - husk at skumme urenheder af undervejs.
3.
Mens gryden står & simre, skrælles gulerødderne & løgene, & skæres i grove stykker. Blegsellerien & porrerne renses & skæres ligeledes i grove stykker.
4.
Hvidløgsfeddene pilles & skæres i skiver.
5.
Persillen skylles & rives i mindre stykker.
6.
Når kødet har simret den omtalte time, kommes alle grønsagerne ned i samme gryde. Samtidigt tilsættes nelliker, laurbærblade & peberkorn & det hele simre nu vidre i yderligere 45 min.
7.
Når de 45 min er gået kommes et stykke gazestof om marvpiben, så marven ikke falder ud, hvorefter den lægges ned i gryden.
8.
Her simre den med i yderligere 20 min. Imens ristes 4 store stykker brød franskbrød eller rugbrød, & de 2 løg pilles & hakkes fint.
9.
Så tages alt op af gryden. Kødet skæres i pæne skiver & anrettes på et stort fad sammen med grønsagerne & serveres med stærk sennep til.
10.
Marven fra marvpiben skrabes ud med en skarp kniv & serveres ved siden af på ristet brød med finhakket løg på.
PRINT / PDF
Modtag dagens opskrift




Log ind for at gemme private noter til opskriften

Log ind

Kommentarer til opskrift Kogt okse - & kalvekød som i toscana (0)


Hvordan kan du lide opskriften?





Kogt okse - & kalvekød som i toscana opskrift - Forberedelse og præsentation

Om Maduniversets opskrifter

Denne opskrift er en del af Maduniversets store samling, som siden 1999 har været samlingspunkt for danskernes madglæde. Vores univers er unikt, fordi det spænder hele vejen fra de nyeste trendy retter og moderne madtrends til vores historiske arkiv af glemte egnsretter og familietraditioner, der er gået i arv gennem generationer. Vi hylder mangfoldigheden i det danske køkken. Derfor finder du her både de nyeste hits fra de sociale medier og de helt autentiske opskrifter, som vores brugere har delt direkte fra deres egne køkkener gennem årtier. Det betyder, at vi bevarer opskrifter, som du ikke finder andre steder – uanset om det er en "viral" nyhed eller mormors hemmelige opskrift. For os er smagen, historien og fællesskabet det vigtigste – uanset om opskriften er fra i går eller fra 1999. Har du prøvet opskriften? Del gerne din oplevelse eller dine egne tips i kommentarfeltet!