Lady og Vagabonden pasta. (con polpette)

Sådan laver du opskriften Lady og Vagabonden pasta. (con polpette)

Lady og Vagabonden pasta. (con polpette)
Kvalitetssikret af:
Thor (Admin)
Opskrift dato:
04 Apr 2003
TID:
1 time
Opskrift glæde: (128 pers.)

Del gerne opskriften

Antal:
3
- pers
Undgå skærm slukker

Ingredienser

500 g spaghetti
300 g oksefars
0.5 dl rasp
en god håndfuld hakket persille
1 æg
lidt mælk
0.25 tsk salt
friskkværnet peber
50 g frisk revet parmesan
50 g smør
2 store løg
2 ds. flåede tomater
0.25 bouillonterning

Fremgangsmåde

1.
Rør farsen med rasp, persille, æg, salt, peber, parmesan og hæld derefter mælk i til den rette konsistens. Lidt mere fast end frikadeller.
2.
Svits løg langsomt, mens du former farsen til små boller og steger dem på en pande. Bare lige til de er brune. Efterhånden som du steger dem, lægger du dem over i gryden med løg.
3.
Derefter hælder du tomater over og rører forsigtigt rundt. Lad det simre i ca. 30 min, medens du koger pastaen i rigeligt, letsaltet vand.
4.
Smag til med salt, peber og bouillon, 5 min før servering.
5.
Server rygende varm, med en skål parmesan ved siden af, til at drysse over. Skal være frisk, ellers undlad helt at bruge parmesan!
PRINT / PDF
Modtag dagens opskrift




Log ind for at gemme private noter til opskriften

Log ind

Kommentarer til opskrift Lady og Vagabonden pasta. (con polpette) (0)


Hvordan kan du lide opskriften?





Lady og Vagabonden pasta. (con polpette) opskrift - Forberedelse og præsentation

Om Maduniversets opskrifter

Denne opskrift er en del af Maduniversets store samling, som siden 1999 har været samlingspunkt for danskernes madglæde. Vores univers er unikt, fordi det spænder hele vejen fra de nyeste trendy retter og moderne madtrends til vores historiske arkiv af glemte egnsretter og familietraditioner, der er gået i arv gennem generationer. Vi hylder mangfoldigheden i det danske køkken. Derfor finder du her både de nyeste hits fra de sociale medier og de helt autentiske opskrifter, som vores brugere har delt direkte fra deres egne køkkener gennem årtier. Det betyder, at vi bevarer opskrifter, som du ikke finder andre steder – uanset om det er en "viral" nyhed eller mormors hemmelige opskrift. For os er smagen, historien og fællesskabet det vigtigste – uanset om opskriften er fra i går eller fra 1999. Har du prøvet opskriften? Del gerne din oplevelse eller dine egne tips i kommentarfeltet!