pakistansk karahi kylling ( meget krydret)
Sådan laver du opskriften pakistansk karahi kylling ( meget krydret)

muniza
Thor (Admin)
02 Mar 2005

Ingredienser
Fremgangsmåde
Hæld ca 2-3 spsk olie i en gryde og lad den blive varm. Tilsæt kyllingestykkerne og brun dem godt sammen med den hele spidskommen (ca 10 min). Tag kyllingen op i en tallerken.
Skær løgene midt over og skær de halve løg i tynde skiver. Tilsæt lidt mere olie til gryden og tilsæt løgene. Mens det snurrer
hakkes hvidløg og ingefær så fint som muligt evt i en minihakker
tilsat lidt vand så det bliver til en pure. Når løgene er helt brune(ser næsten brændte ud) tilsættes pureen og der røres rundt. Derefter tilsættes yoghurt, tomater og alle krydderierne sammen med de hakkede grønne chillies. Det skal have lov at stege i lang tid. Skru evt ned til middelvarme. Det her stadie kaldes at brune masalaen (krydderblandingen). Man kan se den er brunet nok ved at konsistensen er grynet og at den skiller sig fra olien. Det kan være svært at se hvis der er for lidt olie så hvis du ikke kan se det så hæld noget mere olie ved. Når man er nået så langt tilsættes peberfrugterne og kyllingen og der røres rundt. En halv dl vand tilsættes og retten får lov at stå ved middelvarme indtil kyllingen er mør. Det er ikke meningen den skal være sovset dvs at der er så meget væske men der skal være denne tykke masala der klæber sig til kyllingen . Kan spises med naan-brød eller ris til.
Kommentarer til opskrift pakistansk karahi kylling ( meget krydret) (0)
Hvordan kan du lide opskriften?

Om Maduniversets opskrifter
Denne opskrift er en del af Maduniversets store samling, som siden 1999 har været samlingspunkt for danskernes madglæde. Vores univers er unikt, fordi det spænder hele vejen fra de nyeste trendy retter og moderne madtrends til vores historiske arkiv af glemte egnsretter og familietraditioner, der er gået i arv gennem generationer. Vi hylder mangfoldigheden i det danske køkken. Derfor finder du her både de nyeste hits fra de sociale medier og de helt autentiske opskrifter, som vores brugere har delt direkte fra deres egne køkkener gennem årtier. Det betyder, at vi bevarer opskrifter, som du ikke finder andre steder – uanset om det er en "viral" nyhed eller mormors hemmelige opskrift. For os er smagen, historien og fællesskabet det vigtigste – uanset om opskriften er fra i går eller fra 1999. Har du prøvet opskriften? Del gerne din oplevelse eller dine egne tips i kommentarfeltet!