Paneret flæsk m. champignon-pebersovs.

Sådan laver du opskriften Paneret flæsk m. champignon-pebersovs.

Paneret flæsk m. champignon-pebersovs. opskrift - Lækker hjemmelavet ret
Opskrift af:
Bente Kilian
Kvalitetssikret af:
Thor (Admin)
Opskrift dato:
14 Dec 2005
TID:
ca. 30 min.
Opskrift glæde: (128 pers.)

Del gerne opskriften

Antal:
2
prs.
Undgå skærm slukker

Ingredienser

6 -8 skiver stribet flæsk
Panering af sammanpisket æg og rasp
salt og peber.
sovsen:
125 g. champignon i skiver
ca 0.5 rød/gul peberfrugt i små stykker
ca. 2.5 dl. mælk eller fløde 13 (rystet med lidt mel)
salt. peber og lidt fond.

Fremgangsmåde

1.
Flæskeskiverne bankes let med en kødhammer og vendes i æg og rasp. Drysses med salt og peber og steges i afbruset margarine på stegepanden.
Sovsen:
2.
Champignonerne steges i lidt fedtstof. Peberfrugt og mælk/fløde, som er rystet med mel tilsættes og det koger nogle minutter. smages til med salt og peber samt lidt fond eller soys.
PRINT / PDF
Modtag dagens opskrift




Log ind for at gemme private noter til opskriften

Log ind

Kommentarer til opskrift Paneret flæsk m. champignon-pebersovs. (0)


Hvordan kan du lide opskriften?





Paneret flæsk m. champignon-pebersovs. opskrift - Forberedelse og præsentation

Om Maduniversets opskrifter

Denne opskrift er en del af Maduniversets store samling, som siden 1999 har været samlingspunkt for danskernes madglæde. Vores univers er unikt, fordi det spænder hele vejen fra de nyeste trendy retter og moderne madtrends til vores historiske arkiv af glemte egnsretter og familietraditioner, der er gået i arv gennem generationer. Vi hylder mangfoldigheden i det danske køkken. Derfor finder du her både de nyeste hits fra de sociale medier og de helt autentiske opskrifter, som vores brugere har delt direkte fra deres egne køkkener gennem årtier. Det betyder, at vi bevarer opskrifter, som du ikke finder andre steder – uanset om det er en "viral" nyhed eller mormors hemmelige opskrift. For os er smagen, historien og fællesskabet det vigtigste – uanset om opskriften er fra i går eller fra 1999. Har du prøvet opskriften? Del gerne din oplevelse eller dine egne tips i kommentarfeltet!