pasta med røget laks
Sådan laver du opskriften pasta med røget laks

Lena Dejbjerg
Thor (Admin)
11 Nov 2007
15

Ingredienser
Fremgangsmåde
En store gryde med vand sættes over til pasta (husk rigeligt salt, 50g pr. liter vand).
Svampene ristes af på en pande sammen med hvidløg og chili. Hvidvin tilsættes og koges ind til der næsten ikke er noget tilbage. mascarponetilsættes (hvis saucen er for tyk tilsættes lidt fløde eller mere vin).
Krydderurter vendes i (pas på ikke at overdrive).
smages til med parmesan, salt og peber.
Pastaen koges aldente med lidt olie i vandet.
Laksen skæres i store strimler og vendes i pastaen lige før serveringen (dette er vigtigt for hvis laksen får lov til at koge med så smulre den og noget af smagen vil forsvinde)
Kommentarer til opskrift pasta med røget laks (0)
Hvordan kan du lide opskriften?

Om Maduniversets opskrifter
Denne opskrift er en del af Maduniversets store samling, som siden 1999 har været samlingspunkt for danskernes madglæde. Vores univers er unikt, fordi det spænder hele vejen fra de nyeste trendy retter og moderne madtrends til vores historiske arkiv af glemte egnsretter og familietraditioner, der er gået i arv gennem generationer. Vi hylder mangfoldigheden i det danske køkken. Derfor finder du her både de nyeste hits fra de sociale medier og de helt autentiske opskrifter, som vores brugere har delt direkte fra deres egne køkkener gennem årtier. Det betyder, at vi bevarer opskrifter, som du ikke finder andre steder – uanset om det er en "viral" nyhed eller mormors hemmelige opskrift. For os er smagen, historien og fællesskabet det vigtigste – uanset om opskriften er fra i går eller fra 1999. Har du prøvet opskriften? Del gerne din oplevelse eller dine egne tips i kommentarfeltet!