Paws Sauce Verde (urte-dip m. hvidløg)
Sådan laver du opskriften Paws Sauce Verde (urte-dip m. hvidløg)

Paw Pedersen
Thor (Admin)
08 Jan 2010
5

Ingredienser
Fremgangsmåde
Kom alle ingredienserne i en blender og lad den køre indtil der stort set ikke er nogen hele stykker af urterne tilbage ( det er en god idé at presse hvidløget før man blender)
Hvis man ikke har en blender kan man sagtens hakke det i hånden, man skal bare sørge for at hakke urterne meget meget fint. og bagefter blander man bare hele blandingen i en skål og rører rundt til dippen er helt grøn.
Lad derefter dippen stå et par timer i køleskabet i en lille bøtte med låg.
P.S. hvis der er nogen af urterne man ikke er så glad for eller andre som man syntes bedre om, så kan man sagtens skifte urterne ud med hinanden eller tage mere af en slags end af en anden. Denne sammensætning er blot min favorit.
Kommentarer til opskrift Paws Sauce Verde (urte-dip m. hvidløg) (0)
Hvordan kan du lide opskriften?

Om Maduniversets opskrifter
Denne opskrift er en del af Maduniversets store samling, som siden 1999 har været samlingspunkt for danskernes madglæde. Vores univers er unikt, fordi det spænder hele vejen fra de nyeste trendy retter og moderne madtrends til vores historiske arkiv af glemte egnsretter og familietraditioner, der er gået i arv gennem generationer. Vi hylder mangfoldigheden i det danske køkken. Derfor finder du her både de nyeste hits fra de sociale medier og de helt autentiske opskrifter, som vores brugere har delt direkte fra deres egne køkkener gennem årtier. Det betyder, at vi bevarer opskrifter, som du ikke finder andre steder – uanset om det er en "viral" nyhed eller mormors hemmelige opskrift. For os er smagen, historien og fællesskabet det vigtigste – uanset om opskriften er fra i går eller fra 1999. Har du prøvet opskriften? Del gerne din oplevelse eller dine egne tips i kommentarfeltet!