Perlebyg salat med tomater og basilikum
En rigtig god og mættende salat som tilbehør til laks, frikadeller, steg eller lignende.

Tanja T. Stryhn Nørregaard
Thor (Admin)
24 Nov 2014
30 min+ovntid

Ingredienser
Fremgangsmåde
Kog perlebyggen som anvist på pakken, hæld vandet fra og lad det afkøle.
Skær tomaterne i halve og læg dem på en bageplade beklædt med bagepapir. Dryp tomaterne med lidt flydende honning. Tomaterne bages herefter 1,5 til to timer ved 100g. halver løget og skær det i ultratynde både. Vask basilikummen og hak den groft.
Bland herefter tomater, perlebyg, løg og basilikum og drys med salt og peber. Vend ½ dl. olivenolie i salaten, hvis man har lyst.
Kommentarer til opskrift Perlebyg salat med tomater og basilikum (0)
Hvordan kan du lide opskriften?

Om Maduniversets opskrifter
Denne opskrift er en del af Maduniversets store samling, som siden 1999 har været samlingspunkt for danskernes madglæde. Vores univers er unikt, fordi det spænder hele vejen fra de nyeste trendy retter og moderne madtrends til vores historiske arkiv af glemte egnsretter og familietraditioner, der er gået i arv gennem generationer. Vi hylder mangfoldigheden i det danske køkken. Derfor finder du her både de nyeste hits fra de sociale medier og de helt autentiske opskrifter, som vores brugere har delt direkte fra deres egne køkkener gennem årtier. Det betyder, at vi bevarer opskrifter, som du ikke finder andre steder – uanset om det er en "viral" nyhed eller mormors hemmelige opskrift. For os er smagen, historien og fællesskabet det vigtigste – uanset om opskriften er fra i går eller fra 1999. Har du prøvet opskriften? Del gerne din oplevelse eller dine egne tips i kommentarfeltet!