Suppe med ovnstegte tomater og pasta
Sådan laver du opskriften Suppe med ovnstegte tomater og pasta

Hansens Opskriftservice
Thor (Admin)
21 Mar 2003

Ingredienser
Slippe for indkøb? Prøv HelloFresh 🛒
Spar op til 719 kr. + få gratis salt- & pebersæt
👉 Brug rabatten herFremgangsmåde
1.
Forvarm ovnen til 190 grader. Bred tomater, rød peberfrugt, chili, løg og hvidløg ud på bradepanden, og dryp med olievenolie.
Steg i 30 - 40 min., til grønsagerne er møre og brankede. Rør rundt, og vend grønsager efter ca. 15 - 20 min.
2.
Kom grønsagerne i en blender, tilsæt 2½ dl. bouillon, og blend til indholdet er pureret.
Skrab puréen ned i en si, der er placeret over en stor kasserolle. Pres puréen gennem sien ned i gryden.
3.
Tilsæg resten af bouillonen samt sukker, salt og peber. Bring gryden i kog.
4.
Tilsæt pastaen og lad den simre i 7 - 8 min. (eller den tid der er afggivet på pakken), under hyppig omrøring, til den er al dente.
Smag til med salt og peber.
Kommentarer til opskrift Suppe med ovnstegte tomater og pasta (0)
Hvordan kan du lide opskriften?

Om Maduniversets opskrifter
Denne opskrift er en del af Maduniversets store samling, som siden 1999 har været samlingspunkt for danskernes madglæde. Vores univers er unikt, fordi det spænder hele vejen fra de nyeste trendy retter og moderne madtrends til vores historiske arkiv af glemte egnsretter og familietraditioner, der er gået i arv gennem generationer. Vi hylder mangfoldigheden i det danske køkken. Derfor finder du her både de nyeste hits fra de sociale medier og de helt autentiske opskrifter, som vores brugere har delt direkte fra deres egne køkkener gennem årtier. Det betyder, at vi bevarer opskrifter, som du ikke finder andre steder – uanset om det er en "viral" nyhed eller mormors hemmelige opskrift. For os er smagen, historien og fællesskabet det vigtigste – uanset om opskriften er fra i går eller fra 1999. Har du prøvet opskriften? Del gerne din oplevelse eller dine egne tips i kommentarfeltet!