Rejecocktail med melon
Sådan laver du opskriften Rejecocktail med melon

Maiken
Thor (Admin)
30 Nov 2004
30

Ingredienser
Fremgangsmåde
Salaten skylles og skæres ud.
Honning melonen renses og skæres i lidt store stykker.
Rejerne puttes i en si og skylles. Drypper herefter af - man kan evt. lægge rejerne ud på noget køkkenrulle, så det suger vandet.
Salaten lægges på en tallerken. Rejerne kommes ovenpå salaten. Melonstykkerne kommes rundt i kanten. Asparges kommes på til sidst, og der sluttes af med at pynte med dild og evt. kaviar.
Kommentarer til opskrift Rejecocktail med melon (0)
Hvordan kan du lide opskriften?

Om Maduniversets opskrifter
Denne opskrift er en del af Maduniversets store samling, som siden 1999 har været samlingspunkt for danskernes madglæde. Vores univers er unikt, fordi det spænder hele vejen fra de nyeste trendy retter og moderne madtrends til vores historiske arkiv af glemte egnsretter og familietraditioner, der er gået i arv gennem generationer. Vi hylder mangfoldigheden i det danske køkken. Derfor finder du her både de nyeste hits fra de sociale medier og de helt autentiske opskrifter, som vores brugere har delt direkte fra deres egne køkkener gennem årtier. Det betyder, at vi bevarer opskrifter, som du ikke finder andre steder – uanset om det er en "viral" nyhed eller mormors hemmelige opskrift. For os er smagen, historien og fællesskabet det vigtigste – uanset om opskriften er fra i går eller fra 1999. Har du prøvet opskriften? Del gerne din oplevelse eller dine egne tips i kommentarfeltet!